Jak założyć własną pralnię samoobsługową?

W Polsce odnotować można stały rozwój oraz wzrost liczby pralni samoobsługowych, co wskazuje na coraz większe zainteresowanie tą branżą. Miejsce na powstanie kolejnych punktów podaje się w setkach, a więc warto zastanowić się nad założeniem takiego biznesu?
Wiadomym jest, jak człowiek stara się zwiększyć wygodę wykonywania swoich codziennych obowiązków. W tym celu dział technologii nieustannie tworzy nowe projekty maszyn ułatwiających nam nasze życie. Dotyczy to rzecz jasna nawet pralek, do których dostęp ma każdy, co zwiastowało dla wielu osób chylenie się ku upadkowi pralni samoobsługowych. Sytuacja wygląda jednak inaczej, gdyż w domowych warunkach nie jest najczęściej możliwe wypranie oraz suszenie rzeczy wielogabarytowych pokroju kołdry, koca czy poduszki. Umożliwiają to właśnie wspomniane pralnie, torując sobie drogę do sukcesu.
Rozpoczęcie takiego biznesu zaczyna się od założenia własnej działalności gospodarczej. Już na samym początku należy rozważyć sprawę lokalizacji miejsca przyszłej pralni. W tym wypadku należy kierować się przyjazną dostępnością naszego punktu. Okolicę często mija duża ilość osób, a blisko powinien znajdować się parking wraz z przystankiem komunikacji miejskiej. Kolejnym czynnikiem do rozwoju jest powierzchnia pralni. Pomieszczenie powinno wynosić nie mniej niż 40m2, jednak nie jest to również wskazany metraż. Najrozsądniejszym wyjściem jest 60m2. Biorąc pod uwagę faktyczny popyt na usługi biznesu, może wynieść to jednak większe zapotrzebowanie powierzchni.
Kwestia finansowa w dużej mierze nie odstaje od innych branż. Wyróżnia się jednak brakiem stałych pracowników, co zawdzięcza się pełnej automatyzacji. Wpływa to pozytywnie na ilości kosztów poświęconych firmie, co nie wyklucza pozostałych aspektów takich jak wykonanie i zrealizowanie projektu lokalu, odpowiedni dobór urządzeń, podjęcie działań marketingowych i prowadzenie strony internetowej. Zatem szacowany budżet na otwarcie takiego biznesu wynosi od 60.000 EUR do 100.000 EUR. Aspektem zachęcającym do realizacji tego projektu może okazać się stosunkowo szybki czas zwrotu takiej inwestycji. Jest to najczęściej kwestia pojedynczych lat, co pozwoli firmie szybciej usamodzielnić się. Temat samodzielności w podobny sposób pozytywnie zaskakuje, gdyż pralnia zaczyna zarabiać sama na siebie już w 3-6 miesięcy.
Często ilość klientów uzależniona jest od ilości urządzeń w punkcie. Jako iż na wypranie i wysuszenie ok. 3 toreb prania zajmuje od 1-1,5h, w ciągu pojedynczego dnia ilość wykonanego przez klientów prania może okazać się zadowalająca. Ilość wykonanego prania zależna jest od tego, kto korzysta z usług. Zazwyczaj mowa tu o rodzinach wielodzietnych, turystach, gościach hotelowych czy pojedynczych jednostkach. Zdarza się, że istotnym dla nich jest wyprasowanie swoich rzeczy, co wymaga dodania do swojej oferty takiej usługi, jednak przy odpowiednim suszeniu konieczność późniejszego prasowania znacznie maleje.
Scroll to Top